Szambo betonowe – sekcja oczyszczania wody

Wciąż jeszcze dość często stosowanym rozwiązaniem w oczyszczaniu wód zrzutowych z gospodarstw domowych są szamba betonowe. Technologia produkcji jest prosta. Szambo można zamówić gotowe lub wykonać wszystkie prace na miejscu i we własnym zakresie.

Dysponując podstawowymi narzędziami budowlanymi i podstawową wiedzą z zakresu zbrojarstwa i betonowania można bez większych przeszkód podołać temu zadaniu. Szambo betonowe to w zasadzie sam beton i wzmocnienie ścian wykonane z prętów stalowych zbrojonych o odpowiedniej średnicy.

W technologii szamb betonowych należy zwrócić uwagę na szczelność zbiornika. Warunek jest gwarancją nieprzedostawania się nieoczyszczonych ścieków do gruntu.

Zbiornik betonowy posiada zwykle kilka komór, w których następuje wychwyt zanieczyszczeń stałych, przechodzących do osadu i stanowiących, w dalszym procesie oczyszczania, materiał na nawóz naturalny.

Nawóz można uzyskać po procesie kompostowania, który pozwoli na rozłożenie składników biomasy. Dawniej świeżowody były podstawowymi urządzeniami do wstępnego oczyszczania wód ściekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *