Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? To pytania, które zostaną postawione podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, odbywającej się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów.
O zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce dyskutować będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
Podczas październikowego wydarzenia odbędą się dwa panele: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich oraz Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.
Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich
W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.
Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich
Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.